Články

Andrej Čikatilo

Andrej Romanovič Čikatilo byl ruský sériový vrah a kanibal, známý jako rostovský řezník, rudý nebo rostovský rozparovač. V letech 1978–1990 zavraždil nejméně 53 dětí a žen (2/3 z nich mladších 17 let), převážně v okolí Rostova. Části těl svých obětí jedl.

Anneliese Michel

Skutečný příběh - Anneliese Michel. Dívka prodělala řadu křečových záchvatů, během nichž propadala zuřivosti a napadala okolní osoby. Exorcisté během exorcismu údajně hovořili se šesti domnělými démony

Banshee

Banshee (v irštině bean sí nebo bean-sidhe, skotsky bean shìth, v českém přepisu též bánší), se dá volně přeložit jako žena z kopců, též známá jako víla smrti, je irská a skotská mytologická bytost, která se projevuje táhlým zoufalým kvílením a pláčem, jímž zvěstuje smrt některého z členů rodiny.

Bílá paní

Bílá paní je v pověstech, případně i pohádkách nadpřirozená bytost oblečená v bílém a zjevující se na hradech či zámcích jakožto duch nějaké zemřelé ženy.

Bloop

Bloop je název pro ultra-nízké-frekvence a extrémně výkonný podvodní zvuk, detekovaný NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) v roce 1997.

Bludný Holanďan

Bludný Holanďan je pověst o stejnojmenné lodi objevující se zejména v holandském folklóru. Popřípadě se může označení Bludný Holanďan vztahovat na kapitána. Jedná se o patrně nejznámější typ obecnějšího typu pověsti o přízračné lodi či lodi duchů.

Branišovský les

Severovýchodní část lesa je v soudobých mapách označována názvem V Boru, jihozápadní jako Vlčí jáma. Les je známý řadou tragických událostí, pověstí a příběhů popisujících paranormální jevy.

Brockenské strašidlo

Brockenské strašidlo (německy Brockengespenst), nazývané též horský přízrak, je ohromně zvětšený stín pozorovatele, vržený na horní povrch mraků proti slunci.

Čupakabra

Čupakabra (ze španělského el chupacabras, výslovnost: / tʃupa'kabɾa /, složené ze slov chupar – „vysávat“, a cabra – „koza“, doslova „vysávač koz“) je legendární zvíře údajně žijící v některých částech Severní a Jižní Ameriky.

Doktor Smrt

Tvrdil, že asistoval minimálně u 130 eutanazií pacientů umírajících na smrtelné choroby. Je autorem pojednání „Dying is not a crime” („Umírání není zločin”). Propagoval uzákonění práva pacientů na asistovanou smrt z rukou lékaře. Pro své pacienty sestrojil přístroj na sebevraždu.

Duchové v kostele

V roce 2012 využil kostel pro realizaci své bakalářské práce na Fakultě designu a umění ZČU v Plzni student Jakub Hadrava. V kostele instaloval 32 stojích nebo sedících sádrových soch.

Edward Gein

Edward Gein byl americký sériový vrah. Všeobecně je považován za kanibala a nekrofila, nikdy ovšem tyto praktiky nepřiznal. Ačkoliv mu byly dokázány pouze dvě vraždy, byl prvním mediálně známým a proslulým vrahem.

Eliášův oheň

Eliášův oheň, nebo také Oheň svatého Eliáše, je akustický a optický jev vyvolaný vybitím statické elektřiny při silných bouřích (tzv. hrotový výboj). Dochází k němu na vyvýšených místech, hrotech, vrcholcích stromů apod.

Faustův dům

Na místě dnešního paláce bylo kdysi pohanské obětiště. Podél pozemku probíhala významná cesta, která spojovala Pražský hrad a Vyšehrad a kudy se ubíraly i korunovační průvody. V záznamech z roku 1378 je zde poprvé zmiňován dům v držení Jana vévody Opavského.

Fotografie duchovního světa

Fotografie duchovního světa (fotografie duchovních jevů, fotografie duchů, spirituální fotografie) je typ fotografie, jejíž hlavní snahou je zachytit obrazy duchů a dalších spirituálních subjektů, zejména při „lovu duchů“.

Gévaudanská bestie

Gévaudanská bestie (francouzsky La Bête du Gévaudan) je pojmenování pro lidožravou šelmu, která v 60. letech 18. století terorizovala provincii Gévaudan (dnes Lozère a část Haute-Loire) v jižní Francii.

Golem

Golem (hebrejsky: הגולם) je v židovské mystice člověkem oživená socha. Takovýchto golemů je známo poměrně dost a ačkoli si golema většina lidí představuje jako oživenou sochu s podobou člověka, může mít i podobu jinou.

Hans Hagen

Postava z legendy, jež je oblíbená zejména mezi trampy, kteří navštěvují soustavu vápencových lomů Amerika nedaleko Mořiny v Českém krasu. Existuje mnoho různých verzí legendy, která se šíří především ústním podáním.

Horor v Amityville

Policie na místě činu zjistila, že vrah nejdříve puškou zastřelil dvěma ranami v dolní ložnici otce Ronalda a matku Louisu a poté vystoupil do patra kde výstřely do zad zabil jejich děti Marka (†12), Johna (†9) a Allison (†13).

Jack Rozparovač

Jack Rozparovač (anglicky Jack the Ripper) je přezdívka, kterou získal sériový vrah působící v převážně chudé čtvrtiWhitechapel a v přilehlých částech Londýna v druhé polovině roku 1888.

Jihlavská svítící chodba

Amatérští speleologové ze spolku Černé slunce katakomb v roce 1978 objevili v katakombách chodbu, jejíž stěny svítí. Název svítivka jí dali členové občanského sdružení Jihlavský netopýr, kteří se od roku 1990 o tuto jihlavskou památku začali starat.

Krvavá Mary

Krvavá Mary (v anglickém jazyce Bloody Mary) je duch či čarodějnice, především však jedna z legend západního světa. Říká se, že je vidět v zrcadle, pokud dotyčný stojící před zrcadlem v temné místnosti třikrát či vícekrát zopakuje její jméno.

Les sebevrahů

Aokigahara (japonsky 青木ヶ原) je les na severozápadním úpatí hory Fudži v Japonsku. Les má historickou spojitost s démony z japonské mytologie a je velmi oblíbeným cílem sebevrahů.

Lincolnův duch

Abraham Lincoln. Za americké občanské války vedl severní státy. Několik lidí, mezi nimi i známých osobností tvrdilo, že duch 16. amerického prezidenta i léta po své násilné smrti, kterou měl na svědomí atentátník John Wilkes Booth stále obývá Bílý dům.

Lochnesská nestvůra

Lochnesská nestvůra (také Lochnesská příšera, zkráceně Lochneska nebo Nessie) je záhadný živočich, který se údajně vyskytuje ve skotském jezeře Loch Ness. Podle hlášení pozorovatelů by měl být živočich 15 - 20 m dlouhý asi s třímetrovým krkem a výrůstkem v podobě rohu na hlavě.

Náměsíčnost

Somnambulismus (česky náměsíčnost) je spánková porucha, při níž postižený během spánku vstane z postele a prochází se.

Olgoj chorchoj

Olgoj chorchoj (mongolsky олгой хорхой; olgoj = červovitý přívěsek, chorchoj = červ) je mytický písečný červ, jehož výskyt se často situuje do jižní části asijské poušti Gobi. Zda tvor skutečně existuje, je ovšem velmi pochybné.

Poltergeist

Popisované a zaznamenané projevy poltergeistu jsou velmi různorodé. V naprosté většině případů je projev poltergeistu údajně spojen sezvuky, které se bez zjevné příčiny ozývají v napadeném bytě nebo domě. Často jde o klepání, někdy i silné rány a bušení ozývající se z nejrůznějších míst v bytě.

Posmrtná fotografie

Posmrtná fotografie (jinak pamětní fotografie nebo memento mori) označuje fotografování nedávno zesnulého člověka. Existuje od samotného vynálezu fotografie v roce 1839 a našla využití v tisku, medicíně, patologii u policie a v dalších oborech.

Revenant

Revenant je v mytologii a folklóru oživené mrtvé tělo, které přichází do kontaktu s živými. Slovo je odvozeno od latinského revenire „navracet se“) a používá se především ve francouzštině a angličtině, v češtině je jeho užívání řidší. Částečně mu odpovídá slovo umrlec, ale také strašidlo.

Sebevraždy psů v Overtounu

Sebevraždy psů na mostě v Overtounu. Studie ukázaly, že od roku 1950 nebo 1960 velký počet psů skočil z mostu. Průměrně asi jeden pes ročně. Psi skočili přes mostní zábradlí z výšky 15 metrů.

Syndrom chodící mrtvoly

Cotardův syndrom neboli syndrom chodící mrtvoly je vzácná duševní porucha, při níž si pacienti myslí, že jsou mrtví, neexistují nebo nemají krev proudící v těle či vnitřní orgány (jako např. mozek), a nemohou tak reagovat na žádné racionální vysvětlení, že jsou ve skutečnosti živí.

Trest smrti

Trest smrti neboli nejvyšší trest, či také absolutní trest je trest, který předpokládá usmrcení (neboli popravu) odsouzeného člověka za trestný čin, za který je dle platného trestního práva možné tento trest uložit (v dřívějších dobách byly takovéto trestné činy nazývány hrdelními zločiny).

Tunguská událost

Tunguská událost či tunguská katastrofa (též psáno s přídavným jménem tunguzská) byl mimořádně silný výbuch, ke kterému došlo 30. června 1908 v prostoru centrální Sibiře, v dnešním Krasnojarském kraji. Událost je připisována výbuchu přiletivšího kosmického tělesave výšce asi 5 až 10 km nad zemským povrchem.

Víly z Cottingley

Zájem o víly z Cottingley po roce 1921 postupně klesal. Obě dívky vyrostly, vdaly se a nějakou dobu žily v zahraničí. Fotografie přesto udržovaly představivost veřejnosti, v roce 1966 reportér z novin Daily Express vyhledal Elsie, která se vrátila do Velké Británie.

Vlhošť a vlkodlaci

Podle pověstí se na kopci Vlhošť scházeli vlkodlaci, kteří se pak rozprchli po okolí kde rdousili lidi a trhali dobytek. Přítomnost vlkodlaků (vlků) potvrzuje i název Vlhošť a starý název Wlhossti je doložený již k roku 1406.

Vlkodlak

Vlkodlak či lykantrop je v evropských mýtech a folklóru člověk měnící se ve vlka, případně v hybrid člověka a vlka. Příčina tohoto statutu bývá různá, například kletba, specifické okolnosti narození nebo pokousání jiným vlkodlakem.

Waverly Hills Sanatorium

Geriatrická mučírna Sanatorium Waverly Hills připravila o život asi 9 tisíc lidí. Dnes zde bloudí duše mrtvých pacientů. Tajemné příběhy popisují nevysvětlitelné zjevení duchů, děsivé zvuky ze záhrobí a různé jiné paranormální jevy.

Zánik Djatlovovy výpravy

Zánik Djatlovovy výpravy je označení pro neobjasněné úmrtí devíti členů Djatlovovy výpravy, ke kterému došlo v nočních hodinách 2. února 1959 v ruském pohoří Ural. Výprava zahynula na východním úbočí hory Cholat Sjachyl (rusky Холат-Сяхыл), což znamená v mansijštině, jazyce kmene Mansijů, „Hora mrtvých“.

Zelené děti z Woolpitu

Kronikář William z Newburghu ve svém díle De Rerum Anglicarum uvádí, že zhruba v roce 1154 objevili vesničané z Woolpitu v jámě na poli asi desetileté děvče a o něco mladšího chlapce. Měli podivné oblečení, zelenou pleť a hovořili nesrozumitelným jazykem.

Zombie

Zombie (výslovnost - zombi) je v kultu voodoo a populární kultuře druh nadpřirozené bytosti, oživlá mrtvola neboli nemrtvý. Vystupuje především v hororech, připomíná fexty z české lidové slovesnosti.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum