Waverly Hills Sanatorium
Waverly Hills Sanatórium je bývalé sanatorium na léčbu tuberkulózy, nachází sa v Louisville / Jefferson County, Kentucky, USA.
Historie Sanatoria
Pozemek, na kterém se Sanatorium nachází, byl původně zakoupený Majorem Thomasem H. Haysem roku 1883. Hays potřeboval školu pro svoje dcery, a tak dal na tomto pozemku postavit malou budovu školy s jednou třídou. Najal si tam ženu jménem Lizzie Lee Harris jako učitelku. Té se tato malá škola líbila a protože měla ráda novely s názvem Waverley Novels, rozhodla se tuto školu pojmenovat "Waverly School". Haysovi sa tento název zalíbil a rozhodl se celý svůj pozemek pojmenovat "Waverly Hill". Výbor, který od něho pozemek později odkoupil na stavbu sanatoria, tento název ponechal.
Sanatorium bylo otevřené 26. července 1910 jako malá, dvojposchoďová dřevěná budova pro 40 až 50 pacientů, její výstavba trvala 2 roky. 17. října 1926, byla otevřená pro veřejnost nová masívní, 5-poschoďová budova gotického stylu, která byla schopná pojmout 500 pacientů. Zařízení sloužilo jako sanatorium na léčbu tuberkulózy do roku 1961. Po přebudování bylo zařízení roku 1962 otevřené jako Geriatrické Centrum WoodHaven. Stát toto zařízení roku 1980 zavřel na základě nařízení soudu kvůli nesprávné péči o pacienty.
Vchod do Waverly Hills Sanatoria: Kris Arnold.
Nemocnice hrůzy: Odtud se pacienti nevrací! Sanatorium Waverly Hills bylo otevřené roku 1911, a mělo sloužit pacientům trpících tehdy ještě neléčitelnou tuberkulózou. Právě sem totiž přicházeli nemocní, opuštění i svými příbuznými, hledat naději nebo spíš v tichosti zemřít. Lékáři v té době nemohli pacientům s tuberkulózou poskytnout žádný lék, a proto na nich zkoušeli různé neúčinné léčby, které byli velmi bolestivé. Mezi ně patřilo například vkládání balónků naplněných vzduchem do plic, opalování hrudě, nebo odstraňování žeber.
Pacientům to však nepřinášelo úlevu od nemoci, spíš jen další utrpení. Proto drtivá většina z nich přímo v tomto sanatoriu zemřela. Lékaři však paradoxně měli čekací listiny do léčebny neustále preplněné. Až roku 1961 se sanatorium zrušilo z důvodu, že bylo vynalezeno antibiotikum streptomycin. Svoji hrůzostrašnou historii si však neslo i nadále.
Geriatrická mučírna Sanatorium Waverly Hills se roku 1962 přejmenovalo na geriatrickou léčebnu Woodhaven. Nebyla to však léčebna, spíš pokusné laboratorium, které experimentovalo na bezbranných a zapomenutých stařečcích a stařenkách. Právě jejich vysoký věk byl pro lékaře a experimentátory ideální maskování pro nepodařené operace, které ve většině případů končili smrtí. Kruté tajomství léčebny se dlouho dařilo před světem tajit, nikdo neměl o krutých experimentech ani ponětí. Až roku 1981 byla geriatrická léčebna uzavřena kvůli potvrzeným, ale blíže neupřesněným případům zneužívání a týrání pacientů. Provoz v budově už nikdy nebyl obnoven, na léčebnu zůstali jen kruté vzpomínky těch, co tu pracovali nebo těch, co svůj pobyt přežili.
Tajemná zjevení ve Waverly Hills Sanatorium.
Bloudící duše pacientů ve Waverly Hills (či Woodhavene). Zde podle vícerých svědků přebývá dodnes něco velmi temného a hrozivého. Tajemné příběhy popisují nevysvětlitelné zjevení duchů, děsivé zvuky ze záhrobí a různé jiné paranormální jevy. Zůstalo všechno to utrpení, které tu lidé zažili, stále v této tajemné budově?
Léčebna se tak stala známou tím, že v ní straší, a později ji začali vyhledávat lovci paranormálních jevů, ale i turisté, kteří se chtěli bát. Většina lidí, kteří do této budovy vstoupili hovořili téměř o stejných nevysvětlitelných pocitech, či zjeveních, které na vlastní oči viděli, slyšeli nebo cítili. Velmi známým přízrakem je tu jakási stařena v noční košili, která má do krve pořezané ruce. Neustále ukazuje své rány, pláče a prosí o pomoc. Na třetím poschodí sa dá podle svedectví potkat s malým děvčátkem, které si s přítomnými chce hrát na schovávanou, někteří mluví i o malém chlapci s koženým míčem. V okolí nemocnice sa dá údajně vidět i starý pohřební vůz, který odtud kdysi odvážel mrtvoly. Někteří svědkové však přízraky neviděli, spíš slyšeli tajemné zvuky - jako kroky, skřípání dveří a oken, ale též nářek a vzdechy starých lidí. Nejtajemnějšími místy v nemocnici podle současné majitelky budovy Tiny Mattinglyové je tunel, v kterém se skladovali mrtvoly a neslavně známý pokoj číslo 502. Tunel, o kterém je řeč, sloužil jako skladiště mrtvých, a právě odtud se odvážely mrtvoly pohřebním vozem pryč z nemocnice. Možná i proto jsou pocity lidí, kteří se během prohlídky ocitnou v tomto tunelu velmi úzkostné.
Tajemná zjevení ve Waverly Hills Sanatorium.
Pokoj číslo 502 je zase známý tím, že se tu oběsila těhotná sestřička, která nebyla vdaná. Podle majitelky bylo právě její těhotenství důvodem sebevraždy. V tomto pokoji proto k některým turistům hovoří ženský hlas, dokonce se jich má někdo neznámý i dotýkat.
Těžko říct, zda se do zdí sanatoria nesmazatelně zapsali osudy některých pacientů, a jejich duše nenašli pokoj ani po smrti, faktem však zůstává to, že v této pochmurné budově zemřelo během její existence asi 9 tisíc lidí. A to je na jedno konkrétní místo opravdu dost.
Zdroj: Wikipedie.