Bloop
Bloop je název pro ultra-nízké-frekvence a extrémně výkonný podvodní zvuk, detekovaný NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) v roce 1997.
Poslechněte si Bloop:
Původ Bloop může být jakýkoliv, teorii že je původu biologického však podpořil fakt, že zvuk byl zaznamenán podvodními sonary v rozsahu 5 000 km. Jeho hlasitost několikanásobně překročila dosavadní živočišný rekord, který drží Velryba modrá, spíše známá jako Plejtvák obrovský. Vědci se shodují, že v případě živočišného původu by se jednalo o největšího tvora, který je dnes na Zeměkouli znám.
Dr. Christopher Fox z NOAA je přesvědčený, že původ zvuku je tání ledovců. Podle další teorie, může za Bloop být relativně drobné zvíře schopné zatím neznámým mechanismem vydávat zvuky, které se nesou na dálku 5000 kilometrů. Například cvrček nebo cikáda, kteří, sice měří jen pár centimetrů, ale vydávají zvuky nesoucí se na stovky metrů.
Spektrogram Bloop. Autor: NOAA.
Jiní zase tvrdí, že Bloop mohla vydat obří krakatice. Ve 20. století moře vyplavilo na několika místech obří chapadla, která musela patřit živočichovi dlouhému zhruba 50 metrů. Tato teorie má však háček. Několik menších krakatic se už podařilo prozkoumat, ale žádná neměla orgán, který by byl schopen vydat zvuk o takové intenzitě jako byl Bloop.
Dalším otazníkem je fakt, že v roce 1997 se podivný zvuk ozval několikrát, vždy vypadal zcela shodně, ale od té doby ho mikrofony už nikdy nezaznamenaly. Kdyby ho vydávalo tajemné zvíře, lze předpokládat, že by se ozýval i jindy.
Zdroj: Wikipedie.