Vlhošť a vlkodlaci

20. října 2016 - Miroslav Galko

Podle pověstí se na kopci Vlhošť scházeli vlkodlaci, kteří se pak rozprchli po okolí kde rdousili lidi a trhali dobytek. Přítomnost vlkodlaků (vlků) potvrzuje i název Vlhošť a starý název Wlhossti je doložený již k roku 1406. O tajemném místě a vlkodlacích bohužel nejsou žádné jiné informace.

Zajímavostí je, že je kopec plný pavouků. Místní bučiny totiž tvoří ideální biotop pro jejich výskyt.

Kopec Vlhošť je výrazný neovulkanický kopec o nadmořské výšce 613,5 metrů nad mořem, v okrese Česká Lípa. Přírodní rezervace Vlhošť se rozkládá na vrcholech a na části svahů, je nejvyšším kopcem Polomených hor a je ve správě CHKO Kokořínsko.

Vlkodlak, Loup-Garou (1857)

Hora je tvořená znělcem, který pronikl před 31 milióny lety okolním pískovcem. Udávaná výška je 613,5 m n. m.[2] Leží v Dokeské pahorkatině (součást Ralské pahorkatiny), na jihozápadě od okresního města Česká Lípa, zhruba 1 km východně od osady Hvězda. Další pískovcové valy na Vlhošť navazují, poblíž je Malý Vlhošť a Stříbrný vrch, oba 440 m n. m. Území je porostlé lesním porostem včetně vrcholu, výhled do okolí je tak omezený. Vlhošť je nejvyšším bodem CHKO Kokořínsko. Vrchol hory náleží do katastru Litic.

Kopec Vlhošť, autor Jan Renner

Mohutné pískovcové skalní terasy na západním a jihozápadním svahu Vlhoště poskytují vhodné podmínky pro horolezeckou činnost. Lezení je zde časově omezeno na sezónu od července do prosince. (zdroj: Wikipedie).

Fotogalerie:


 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum