HOROR: TV - Lovec upírů Marie Terezie

20. června 2023

HOROR: TV - Lovec upírů Marie Terezie

V roce 1731 bylo u Olomouce upáleno devět „upírů” včetně sedmi dětí. Ve stejné době se v Banátu, který leží na území dnešního Rumunska a který se Habsburkům zrovna podařilo uzmout Turkům, vršily zprávy o lidech, „kterým někdo vysál krev do poslední kapky”.

Císařovna Marie Terezie, považovaná za osvícenou panovnici, se rozhodla udělat podobným událostem přítrž. Pověřila svého osobního doktora Gerarda van Swietena, aby celou záležitost důkladně prošetřil. Tento reformátor a zastánce osvícenství byl dobře znám i za hranicemi rakousko-uherského císařství, protože se hlasitě stavěl nejen proti existenci upírů, ale i dalších pověr.

Tento historický film odhaluje různé aspekty a stránky legend o upírech a vysvětluje, jak vůbec vznikly. Nechybí dramatické herecké rekonstrukce ani rozhovory s mnoha různými odborníky - samozřejmě včetně expertů na vampyrismus nebo netopýry.

Roku 1755 vyslala Marie Terezie svého důvěrníka a lékaře Gerarda van Swietena, aby prověřil neobvyklý incident. Zvláštní nemoc, o které se vědělo pramálo, se jevila nadpřirozeně. Obyvatelé vesnice Hermersdorf se obávali, že šlo o vampýry.

Prima ZOOM. Premiéra: 27. června 2023 ve 20:00. Opakování: 30. června 2023 v 9:10.

Dokument Rakousko. Rok 2020. Délka 52 minut.

Zdroj: TV Prima.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum